تهران- خ شهید بهشتی-چهار‌راه پاشا-شماره 185
021-88524351
021- 88502740

RFID آشنایی واقعی با

شاید بیشترین مطلب منتشر شده در رابطه با رادیوشناسه ( RFID )، آشنایی با RFID باشد. تقریبا هر وبسایتی که به شرکتی تعلق داشته باشد که در زمینه یا زمینه‌هایی از RFID فعال است، یکی از عنوان‌های زیر را در مقالات یا صفحات اصلی خود دارد:

 • RFID چیست؟
 • آشنایی با RFID
 • همه‌ چیز درباره RFID
 • آشنایی با فناوری RFID و کاربردهای آن
 • RFID، مزایا، معایب و کاربردهای آن
 • تاریخچه RFID
 • RFID مخفف چیست؟

حتی وبسایت‌های خبری مرتبط با تکنولوژی نیز برای افزایش ارجاعات خود، به انتشار یا متأسفانه کپی چنین مطالبی روی آورده یا می‌آورند. یکی از علل انتشار مطالبی و مقالات با چنین عنوانی، خواستارهای آن هستند. RFID علیرغم اینکه اکنون به خوبی در جامعه فنی و علمی کشور عزیزمان ایران، جای باز کرده است، اما هنوز هم مهجور است و درک عوام از آن سطحی و همراه با مطالب غیردقیق و گاهی غیرواقعی و غیر فنی است.

این مقاله که بر اساس بیش از ۱۰ سال فعالیت حرفه‌ای و تدریس RFID، نگاشته شده است،  دو هدف اصلی زیر را دنبال می‌کند:

 1. آشنایی سریع و مختصر و دقیق با RFID
 2. زبان ساده و در حد امکان، غیرفنی برای افزایش درک کلیه‌ی مخاطبین

برای یادگیری اصولی RFID از کجا شروع کنیم؟

به عنوان یک نویسنده، نقطه‌ی شروع آشنایی با RFID، بسیار حساس و مهم است. کتب و مراجع مختلف، از دسته‌بندی و تعاریف متفاوتی برای آغاز بحث RFID استفاده کرده‌اند. به نظر می‌رسد در ابتدا بایستی یک درک مشترک از RFID به مخاطب عرضه نمود و سپس به جزییات دقیق‌تر و حتی کاربردهای آن پرداخت.

RFID سرنام Radio Frequency Identification است. یعنی سامانه‌ای که از امواج رادیویی (بدون نیاز به تماس مستقیم)، برای شناسایی اشیاء یا جانداران (اعم از انسان، حیوان یا پرندگان)، استفاده می‌کند. تقریبا بهینه‌ترین و رایج‌ترین ترجمه برای آن، رادیوشناسه  است. در سامانه‌های مرتبط با RFID، سه بخش عمده وجود دارد:

 1. سخت‌افزار
 2. میان‌افزار
 3. نرم‌افزار

همین امر (یعنی سه بخشی بودن سامانه‌های RFID)، سبب دشوار بودن درک کامل آن می‌شود به طوری که شمار افرادی در ایران، که بر هر سه بخش RFID و ارتباط آن‌ها مسلط باشند، به تعداد انگشتان دو دست نمی‌رسد. شاید چنین ادعایی گزاف به نظر برسد، اما آنچه در ادامه خواهد آمد، خواننده را متقاعد خواهد کرد که حقیقت دارد.

سخت‌افزار RFID

سخت‌افزار، خود طبق شماتیک زیر کار می‌کند و بر دستکم دو بخش استوار است:

 1. برچسب‌خوان (Reader یا Interrogator): دستگاهی که خود ممکن است دو بخش زیر را به صورت همزمان و در یک جعبه داشته باشد یا به صورت جدا و به عنوان دو جزء فیزیکی مجزا:

  1. پردازنده
  2. آنتن
 2. برچسب هوشمند (Tag): که ممکن است به صورت کاغذی یا پلاستیکی یا ماده سخت باشد که شکل‌ها و فرم‌های مختلفی برحسب کاربرد، برای آن وجود دارد.

تصویر زیر، یک برداشت ساده از عملکرد سخت‌افزاری RFID (ارتباط برچسب و برچسب‌خوان) است:

 

 

نکته: متاسفانه در نامگذاری و ترجمه اصطلاحات RFID، رویه‌ی واحدی وجود نداشته است و عنوان‌های مختلف از قبیل، قرائتگر، خوانشگر، تگ، آر اف آی دی و … به کار رفته است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله ترجمه‌ اصطلاحات تخصصی RFID را مطالعه فرمایید.

نرم‌افزار RFID

برای دریافت نسخه کامل مقاله راهنمای واقعی rfid لطفا درخواستی به آدرس ایمیل زیر ارسال نمایید:
info [at] asaasoft.net