تهران- خ شهید بهشتی-چهار‌راه پاشا-شماره 185
021-88524351
021- 88502740

آشنايي با تکنولوژي RFID

rfid-asaaعلیرغم رشد سریع تکنولوژی اطلاعات و صنایع مرتبط، یکی از دغدغه های اصلی در سیستم‌های اطلاعاتی، داده‌ها است. ابزارها و شیوه‌های مختلفی جهت گردآوری داده‌ها وجود دارند. این ابزارها / شیوه‌ها بعضا دستی و متکی به نیروی انسانی است.

AIDC به روش‌های خودکار شناسایی اشیاء، جمع آوری داده‌ها درباره آنها و انتقال اطلاعات به سیستم‌های اطلاعاتی، جهت پردازش، بدون دخالت انسان، اطلاق میگردد.

تکنولوژی بارکد، RFID، Biometrics، OCR و Smart Card از روش‌های AIDC هستند.

RFID جدیدترین تکنولوژی AIDC است. اصلی‌ترین مزیت RFID، جمع‌آوری خودکار داده است. بدین معنی که به دخالت یا فعالیت عامل انسانی نیازمند نیست. در حالی که سایر رویکردهای جمع‌آوری داده، به کارکنان برای ثبت اطلاعات وابسته است، RFID آن‌ها را از این فرایند زمان‌بر و پر اشتباه رها می‌سازد.

مهمترین ویژگی RFID بر دیگر شیوه‌های جمع‌آوری دادهها، عدم محدودیت در تحرک شی است. بعلاوه RFID امکان تغییر اطلاعات هویتی شیء را از طریق نوشتن اطلاعات جدید و بروز کردن آن فراهم می‌کند.

RFID تکنولوژی قرن است. ضرورت شناخت این تکنولوژی برای مدیران ارشد صنایع و سازمان‌های بزرگ اجتناب ناپذیر است. بدون شناحت این تکنولوژی و منافع حاصل از بکارگیری آن، توجیه پذیرش هزینه‌های مربوط به آن غیر قابل قبول است.

RFID تکنولوژیPlug and Play نیست؛RFID نیاز به تحلیل، طراحی، انتخاب صحیح تجهیزات و استانداردها، اجرای آزمایشی و آموزش کاربران دارد.

یکی از اجزای سیستم‌های مبتنی بر RFID، برچسب هوشمند یا Tag است که در اندازه‌ها و خصوصیت‌های متنوع بر اشیا یا موجودات الصاق می‌گردند و اطلاعاتی راجع به آنها ‌برای ما فراهم می‌کنند. این برچسب‌ها محتوی ریز تراشه‌های الکترونیکی و آنتن‌های بسیار کوچکی هستند که انتقال اطلاعات ریز تراشه توسط آنتن مذکور انجام می‌شود. آنها ‌همچنین علاوه بر گزارش وضعیت کنونی جاندار یا شیء می‌توانند اطلاعات مختلفی در رابطه با آن نگهداری کنند.

گزارش‌گیری از برچسب‌ها با دستگاه‌هایی به نام Reader یا برچسب‌خوان انجام می‌گیرد،‌ که این مورد نیز جزیی از هر سیستم RFID به شمار می‌آید. برچسب‌خوان‌ها نیز برحسب مشخصه‌های فنی‌شان می‌توانند در فواصل، دقت‌ها، محیط‌ها و شکل‌های مختلف کار کنند.

 

Related Posts

نظر بدهید