تهران- خ شهید بهشتی-چهار‌راه پاشا-شماره 185
021-88524351
021- 88502740

DALI

 DALI که مخفف Digital Addressable Lighting Interface است یک استاندارد برای کنترل روشنایی است. این استاندارد از لحاظ پیچیدگی و کارایی بالاتر از سیستم‌های قدیمی‌۱۰-۱ ولت و پایینتر از شبکه‌های معمول BMS است.درحقیقت DALI فاصله بین این دو تکنولوژی را می‌پو شاند. این سیستم نسبت به دیگر سیستم¬های کنترل روشنایی بیشتر از تکنولوژی دیجیتاا استفاده می کند و واین برای DALI یک مزیت بزرگ است.

DALI
امروزه هنوز سیستم‌های سنتی ۰-۱۰V پرکاربردترین استاندارد در زمینه بالاست‌های دیم برای لامپ‌های فلورسنت است. هدف DALI جایگزینی این سیستم‌ها است. DALI شامل یک سیم کشی ساده کنترلی است که به وسایلی مانند بالاست‌های DALI را به یکدیگر متصل می‌کنند. کنترل کردن لامپ‌ها یا گروهی از لامپ‌ها و یا حتی تمامی‌لامپ‌های ساختمان با یک فرمان به سادگی امکان پذیر است. سرعت کم و زیاد شدن نور در هنگام دیم کردن قابل تنظیم است. در یک سیستم DALI دو نوع وسیله داریم: کنترلر اصلی و ابزار کنترل الکتریکی ECG . تعداد روزافزونی از تولید کنندگان وسایل نوری وسایل منطبق با استاندارد DALI را تولید می‌کنند. از این میان می‌توان به نام‌های بزرگی مانند Helvar،TRIDONIC،Philips و Osram اشاره کرد.
استاندارد DALI حداکثر اندازه سیستم را ۶۴ وسیله (آدرس منحصر به فرد)، ۱۶ گروه (آدرس گروهی) و توپولوژی سیستم ممکن است به صورت باس، استار یا ترکیبی از این دو باشد ولی از ساختار حلقه در این استاندارد دوری می‌شود. DALI ارتباط بین وسایل به صورت سریال است که روی جفت سیم انجام می‌شود.
• بالاست‌های DALI
بالاست‌های DALI قطعات الکترونیکی هستند که دستورات را از شبکه DALI دریافت می‌کنند و نور لامپ‌ها را مطابق این دستورها تنظیم می‌کنند. این بالاست‌ها علاوه بر توانایی دیم کردن لامپ‌ها، شامل حافظه EPROM نیز هستند و می‌توانند تا ۱۶ نما را در خود ذخیره کنند. علاوه بر این، حداکثر و حداقل روشنایی، مقدار روشنایی در حالت شروع و مقدار روشنایی در هنگام بروز خطا در سیستم نیز قابل بارگذاری در هر کدام از بالاست‌ها است. سیستم DALI می‌تواند علاوه بر کنترل تک تک این بالاست‌ها، آن‌ها را در چندین گروه (حداکثر ۱۶) قرار دهد و کنترل گروه‌ها را با هم انجام دهد. چند نمونه از دستورات DALI را در زیر مشاهده می‌کنید.
Channel 32 @ 100 Viagra% sets ballast no 32 at 100% luminance
Group 2 @30% sets ballasts in group 2 at 30% luminance
Scene 3 Go sets all the ballasts at luminance defined in scene 3

DALI1

DALI می تواند توسط یک درگاه به شبکه های BMS مانند KNX متصل شود.

 

 

 

اسفند ۲۶, ۱۳۹۱

نظر بدهید